O nas

Słów parę

Więcej

Czym jest Szantowy Poznań?

Początki

Historia Szantowego Poznania zaczęła się już ładnych parę lat temu bo w roku 2005. Maciej Olszewski - pasjonat żeglarstwa i szant w jednej osobie, bywalec przeróżnych festiwali, koncertów szantowych i tym podobnych imprez - stwierdził, że fajnie byłoby spotykać się ze znajomymi z żagli nie tylko w sezonie. Żeby wraz z nastaniem jesieni kontakt się nie urywał. Sposób na to był dość prosty. Znaleźć paru podobnych jemu zapaleńców, a reszta ułoży się sama. W tym z pomocą przyszli mu Dorota Muth i Andrzej Sałaciak. Znaleźli sojusznika w osobie Piotra Zyznawskiego w nieistniejącym już Klubie - Galerii ZAK. Do nich dołączył również Mieszko Osiewicz, który został zauważony przez Dorotę podczas zarobkowego grania szant pod Rondem Kaponiera.

Szanty w ZAK-u

Pierwsze spotkanie odbyło się w pierwszy wtorek października. Był klub, była sala i byli przede wszystkim LUDZIE!!! Przybyło sporo osób w tym Piotr Ratajczak, Tusia i Hania, Grzegorz z Wojtkiem z dwiema gitarami. Śpiewaniu nie było końca. I tak dalej i tak dalej. Imprezy nabierały rozpędu. Już nie odbywały się raz ale dwa razy w miesiącu. Dorotka rozsyłała coraz więcej maili z zaproszeniami w różne kręgi żeglarskie. Siłą rzeczy przychodziło coraz więcej ludzi już nie tylko znajomych Macieja i spółki. Wtedy pojawiła się też koncepcja aby kameralne spotkania przeistoczyć w coś więcej. Maciej razem z Piotrem Zyznawskim i Tomkiem Akuszem wpadli na pomysł, że można by zapraszać do ZAK-a znanych artystów polskiej sceny szantowej. I tak 24 stycznia 2006 odbyła się zabawa karnawałowa pod hasłem "Piraci w ZAK - u". Oprócz "rodzimych", poznańskich zespołów i solistów gościliśmy Darka Zbierskiego z Konina. Później było już z przysłowiowej górki. Na deskach ZAK-owej sceny występowali między innymi Jurek Porębski, Andrzej Korycki z Dominiką Żukowską, Ryszard Muzaj z córką, Grzegorz "Gooroo" Tyszkiewicz, Waldek Mieczkowski, zespół "Flash Creep". Tego jeszcze w Poznaniu nie było!!!

Koncerty plenerowe

W miarę jak robiło się cieplej i aura była bardziej łaskawa, koncerty odbywały się także w plenerze. Pierwszy w czerwcu nad Jeziorem Kierskim w Żeglarskim Klubie UAM gdzie wystąpił zespół "Za horyzontem" z Wrocławia. Kolejny był Sailor na przystani LKS. Później byli Mechanicy Szanty w HKŻ. Długo by jeszcze wymieniać, bo gościło u nas wielu artystów.

Szanta Claus Festiwal

Kolejną znakomitą ideą wymyśloną przez Macieja Olszewskiego w roku 2006 była organizacja pierwszego poznańskiego festiwalu szantowego – Szanta Claus Festiwal. Przy ogromnym zaangażowaniu sprawdzonej ekipy z ZAK-a impreza udała się znakomicie. A skoro za pierwszym razem poszło tak dobrze to za drugim i trzecim też musiało tak być. Tym sposobem Szanta Claus Festiwal trwa do dziś i trwać będzie bo sił i zapału organizatorom nie brakuje!

Szantowy Poznań Dziś

Obecnie koncerty w ramach Szantowego Poznania odbywają się regularnie. Najczęściej gościmy w Scenie Na Piętrze oraz dzięki uprzejmości Joli i Krzysztofa Polców w Tawernie “Zęza”. Mieści się ona w piwnicach Restauracji Pióro Fenixa na Starym Rynku. Jak widzicie dzieje się wiele. Zapraszamy więc do polubienia nas na facebooku. Tam umieszczamy najświeższe informacje. W dziale kontakt możecie także dodać swojego maila do listy mailingowej, którą regularnie rozsyła Maciej.